Üniversite İşbirliği İle Tıbbi Bitkiler Ar-Ge Ormanı Kuruldu

​Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ile Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi iş birliği ile Tıbbi Aromatik Bitki Bahçesi ve Ar-Ge ormanı kuruldu. İlk fidanlar törenle dikildi.

   

1 Aralık 2020 - 12:57

​Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ile Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi iş birliği ile Tıbbi Aromatik Bitki Bahçesi ve Ar-Ge ormanı kuruldu. İlk fidanlar törenle dikildi.

Saraydüzü Ağaçlandırma sahasındaki törene, Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel ile bazı kurum müdürleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende protokol konuşmaları yapıldı. Orman Bölge Müdürü Recep Temel’de yaptığı konuşmada, son 20 yılda yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile nasıl destan yazıldığını anlattı.

İl genelinde yapılan ormancılık çalışmalarına da değinen Temel “İlimiz Fethibey Kasabası sınırlarında yer alan 100 dekarlık Devlet Ormanında,  Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğümüzce,  22.04.2020 tarihinde imzalanan iş birliği protokolü kapsamında idaremiz iş makineleri ile arazi hazırlığı tamamlanan sahaya; bir kısmı üniversitemiz tarafından özel fidanlıklardan ve bir kısmı da Orman Bölge Müdürlüğümüz, Sorkun ve Şuhut Fidanlıklarımızdan temin edilen fidanlar dikilecektir. Ekim, dikim, bakım ve koruma faaliyetlerini Orman İşletme Müdürlüğümüz takip edecektir. Yine ilimizde kuruluşu yapılan ve OGM bünyesine tek olan TAB Merkezimizde bu alanda her türlü Ar-Ge faaliyetini, hocalarımız ile birlikte yürütecektir. Ben böyle bir çalışmada bizim ile birlikte proje yürüten, projemize ortak olan AFSÜ Rektörümüz Nurullah Okumuş Beye, bizlerden desteklerini esirgemeyen Genel Müdürümüz Bekir Karacabey beye, Bakan Yardımcımız Sayın Akif Özkaldı beye, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli beye, bir önceki Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu beye şükranlarımızı sunuyor; Sayın Valim başta sizi ve tüm değerli katılımcılarımızı tekrar saygılar selamlıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından fidan dikimine geçildi. Protokol ve sahada bunan katılımcılar pandemi kurallarına dikkat ederek fidanları toprakla buluşturdu.

Sahaya, bin 500 adet Sedir, bin adet Gümüşi Ihlamur, 250 adet ceviz, 220 adet badem, 600 adet aronya, 10 adet pikan cevizi, 250 adet kestane, 95 adet özel tür (Naşi, Pawpaw, Sinap Elma, Güz Zeytini, Virginiana Hurma, İçi Dışı Kırmızı Elma), Berry ailesinden 40 adet (Ahududu, Böğürtlen, Kırmızı ve Siyah Frenk Üzümü) olmak üzere toplam 4 bin fidanın dikimi 2020 Sonbahar ve 2021 İlkbahar mevsimlerinde yapılacak.

 

Etiketler: , ,

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmıştır.
  • *Doldurmanız gereken alanları doldurduktan sonra butona basınız..