Türkmen Dağı Frig Yolu Ekoturizm Projesi Hayata Geçiyor

​Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Türkmen Dağı Frig Yolu Ekoturizm Projesi” hayata geçiriliyor. Proje ile Türkmen Dağı’nın tarihi ve doğal güzelliklerinin korunarak turizme kazandırılması amaçlanıyor.​​​

   

21 Ekim 2020 - 17:35

​Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Türkmen Dağı Frig Yolu Ekoturizm Projesi” hayata geçiriliyor. Proje ile Türkmen Dağı’nın tarihi ve doğal güzelliklerinin korunarak turizme kazandırılması amaçlanıyor.​​​

Yürüyüş parkurunun başlangıç noktası olarak planlanan Söğütlüyayla Köyü’nden incelemelere başlayan Kütahya Valisi Ali Çelik, yürüyüş güzergâhında yer alan Lütfiye ve Güllüdere köyleri ile Gölcük Yaylası, Gölcük Göleti, Doğankaya Yangın Gözetleme Kulesi’ni gezdi ve yapılan çalışmalar hakkında Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin’den bilgiler aldı.

Türkmen Dağı Frig Ekoturizm Projesi kapsamında yaklaşık 70 kilometre uzunluğunda güzergâh belirlediklerini aktaran Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, ‘’Güzel bir doğa içinde yer alan güzergâhta vadiler ve tarihi mekânlar bulunuyor. Bu doğal güzellikler, yüzde 11’i endemik olan yaklaşık 650 bitki türünü barındırıyor. Bölgenin ekoturizme açılmasının ardından konuklarımız yaban hayatını geliştirme sahasındaki kızıl geyik ve kara akbabaları da görebilecekler ve aynı zamanda Frigyalılardan kalan koca bir tarihe de tanıklık edebilecekler” şeklinde konuştu.

Projenin Kütahya için önemine dikkat çeken Vali Çelik, ‘’Elimizdeki değerlerin kıymetini bilip tanıtmak ve ekonomiye kazandırmak için gayret ediyoruz. Günübirlik değil geleceğe yönelik kalıcı işler yapmalıyız.  Türkmen Dağı Ekoturizm Projesi önemli bir fikir. Hayata geçirilmesi Kütahyamıza değer katacaktır. Doğa ve tarihle iç içe büyüleyici bir güzelliği koruyarak turizme kazandırmak için elimizden geleni yapacağız’’ ifadelerini kullandı.

Projenin hayata geçirilmesiyle Söğütlüyayla’dan başlayan parkurlarla Lütfiye ve Güllüdere köyleri, Gölcük Yaylası, Doğankaya Kulesi, İnliyayla, Frig Vadisi, İnli, Fındık, Sabuncupınar ve Akpınar köyleri, Porsuk Barajı ile Ilıca Kaplıcalarına ulaşılarak, hem muhteşem bir doğanın, hem de tarihin tadına varılacak.

 

 

 

Etiketler: , ,

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmıştır.
  • *Doldurmanız gereken alanları doldurduktan sonra butona basınız..
WhatsApp Mesaj Gönde
WhatsApp Haber Hattı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?