Türkiye’nin En Geniş Çaplı Porsuk Ağacı Tescillendi

​Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Korucular köyündeki Kokolet vadisinde 11,2 metre çapında olan Türkiye’nin en geniş çaplı Porsuk ağacı anıt ağaç olarak tescillendi.

   

8 Ekim 2020 - 10:52

​Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Korucular köyündeki Kokolet vadisinde 11,2 metre çapında olan Türkiye’nin en geniş çaplı Porsuk ağacı anıt ağaç olarak tescillendi.

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Göktaş Orman İşletme Şefliği sorumluluk sahasındaki Kokolet vadisinde bin 500 – 2 bin yaşında olduğu tahmin edilen yaklaşık 25 metre boyunda ve çevresi de 11,2 metre olan Porsuk ağacı, anıt ağaç olarak tescillenerek koruma altına alındı.

Bölgeye giderek ağaç ve çevresinde incelemelerde bulunan Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu,   ağaçtan   çok etkilendiğini belirtti. ‘’Türkiye’de daha önce ‘en yaşlı’ diye söylenen Zonguldak Alaplı’da bulunan porsuk ağacından yaklaşık 1,5 kat daha fazla çapı olan bir ağaç bu’’ diyen Tüfekçioğlu, ‘’Onun için çok değerli. Türkiye’deki en büyük çapa sahip porsuk ağacını tespit etmiş olduk’’ dedi.

Porsuk ağacının her yerde bulunabilen bir ağaç olmadığını belirten Tüfekçioğlu, ‘’Ağacın özelliği kuytu ve nemli yerleri sevmesi. Koyu gölgede yetişebilen, diğer ağaçların altında bile büyüyebilen nadir olan türlerimizden bir tanesi. Burada bu şekilde 11 metre çapa kadar hayatta kalabilmiş yıllara direnmiş muhtemelen bin 500 ile 2 bin arası bir yaşı var. İç kısmı kovuk olduğu için yaşını tam olarak tespit etmek mümkün değil’’ şeklinde konuştu.

Artvin Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya, anıt ağaç ile ilgili açıklamasında; ‘’Görkemli görünüşleri ile saygı duyulan doğal eserler olarak kabul edilmeleri, tarih boyunca toplumların ekonomik ve kültürel yaşamlarını etkilemeleri, bulundukları yörelere turizm yönünden katkıda bulunmaları açısından taşıdıkları özellikler onları önemli kılmaktadır. Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde bu tarz ağaçların tespit edilerek, tescil edilmesi sağlanacaktır’’ ifadelerini kullandı.

Etiketler: , , ,

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmıştır.
  • *Doldurmanız gereken alanları doldurduktan sonra butona basınız..
WhatsApp Mesaj Gönde
WhatsApp Haber Hattı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?