‘’Fidanlıklarımızda Üretiyor, Ormanlarımıza Dikiyor, Reyonlarımızda Satıyoruz’’

Samsun Fidanlık Müdürlüğünü ziyaret ederek Bafra pamuklu ve Kuşkayası fidanlıklarında incelemelerde bulunan Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu, ‘’Fidanlıklarımızda üretiyor, ormanlarımıza dikiyor, reyonlarımızda satıyoruz’’ dedi.

   

12 Ekim 2020 - 12:21

Samsun Fidanlık Müdürlüğünü ziyaret ederek Bafra pamuklu ve Kuşkayası fidanlıklarında incelemelerde bulunan Amasya Orman Bölge Müdürü Halil Oflu, ‘’Fidanlıklarımızda üretiyor, ormanlarımıza dikiyor, reyonlarımızda satıyoruz’’ dedi.

Amasya Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan Fidanlık Müdürlüklerinde toprakla buluşturulmak üzere fidan üretimi yapılıyor. Bölge Müdürü Halil Oflu, sorumluluk sahalarında bulunan fidanlıklarda üretilen fidanların toprakla buluşturulduğunu, ayrıca Bölge Müdürlüğünce kurulan reyonlarda fidanların halka arz edildiğini söyledi.

Samsun Fidanlık Müdürlüğünde Fidanlık Müdürü Ahmet Ulukan’dan yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Bölge Müdürü Oflu, çalışmaların başarılı bir şekilde devam ettiğini belirterek, 2020 yılı sonuna kadar 5 ton tohum ve 2 milyon fidan üretileceğini ifade etti.

 

Gelir Getirici Fidan Üretimi

Fidan üretiminde gelir getirici türlere de önem verdiklerini belirten Oflu, ‘’Fidanlıklarımızda gelir getirici türlerden olan aşılı Ceviz, Dut gibi türlerde fidan üretimi ve yabanıl tür fidan üretimi gerçekleştirerek bu fidanları orman vasfını yitirmiş sahalarımızın ağaçlandırılmasında kullanıyoruz. Ayrıca bölgenin ve çevre illerin  gelir getirici fidan türleri ile süs bitkilerine dönük ihtiyaç taleplerini karşılamak için üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizi Fidanlık Müdürlüğümüz  teşhir bölümümüzde satışa sunuyoruz.

 

ARGE ve Orman Dışı Ağaçlandırma

Fidanlık Müdürlüğümüz ülke ve bölge ihtiyaçlarını ön planda tutarak ormancılık çalışmaları için gerekli tohum, her türlü ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmaları için tekniğine uygun kalitede ve standartta fidan yetiştirmekte ,coğrafi bölgeye uygun olabilecek türlerle ilgili de ARGE çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Kamu Kurum ve kuruluşları, okullar, belediyelerin orman dışı ağaçlandırma  çalışmaları ve özel sektöre ait ihtiyaçları karşılamak için gerekli kalitede fidan üretimi, piyasaya yönelik olarak ise ibreli, yapraklı, tüplü fidan ve her türlü dış mekan süs bitkisi üretimini  gerçekleştirmekteyiz’’ ifadelerini kullandı.

Samsun’da Fidanlık Müdürlüğünün 2020 yılı  tohum üretim, fidan üretimi, peyzaj ve süs bitkileri üretimi, gelir getirici tür aşılı fidan üretimi, fidan söküm ve ambalajlama çalışmaları, serada yapılan çelikle köklendirme çalışmaları, ARGE çalışmaları hakkında bilgiler alan Oflu, 2020 yılı sonuna kadar 2 milyon 650 bin fidan bakım hedeflerinin olduğunu da sözlerine ekledi.

Etiketler: , , , ,

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmıştır.
  • *Doldurmanız gereken alanları doldurduktan sonra butona basınız..
WhatsApp Mesaj Gönde
WhatsApp Haber Hattı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?